loading

در حال بارگزاری ...

لحیم کاری برای تعمیر تلویزیون

لحیم کاری برای تعمیر تلویزیون

لحیم کاری یکی از اصولی ترین و ابتدایی ترین کارهایی است که یک تعمیر کار خوب الکترونیک باید بداند. چه برای تعمیر تلویزیون و چه سایر دستگاه الکترونیکی. البته لحیم کاری برای تعمیر تلویزیون خیلی مهم و کاربردی است. در این مقاله بطور تخصصی به آموزش لحیم کاری می پردازیم. دانستن این مطالب برای شما فوق العاده مهم و ضروری است و می تواند موفقیت شما را در راهی که گام در آن نهاده اید تضمین نماید.
لحیم کاری به عملی می گویند که ضمن آن دو فلز قابل لحیم کاری را در گرمای مناسب به وسیله ذوب کردن قلع به هم وصل می کنند. این عمل با کمک ابزاری به نام هویه یا Soldering Iron انجام می شود. برای انجام کارهای  الکترونیکی هویه با قدرت ۴۰ یا ۳۰ وات کافی است.

برای لحیم کاری مدارهای الکترونیکی قلع ۶۰ درصد را به صورت مفتول هایی به قطر حدود یک میلی متر به نام “سیم لحیم” در می آورند. در مغز سیم های لحیم سوراخ هایی ایجاد کرده اند که از “رزین” مخصوصی پر شده است. با ذوب شدن سیم لحیم در موقع لحیم کاری “رزین” داخل آن نیز ذوب شده و در محل لحیم کاری جاری می شود،این ماده شیمیایی سبب می گردد تا لحیم کاری به بهترین نحو انجام شود و با روش ذوب کردن قلع در محل لحیم کاری نیازی به روغن لحیم نیست.

مراحل لحیم کاری:

۱- قرار دادن قطعه روی فیبر مدار چاپی:

ابتدا باید قطعات الکترونیکی را در محل های تعیین شده روی فیبر مدار چاپی قرار دهید. بعد سیم های قطعات را که از پشت فیبر خارج شده خم کنید تا قطعه از جای خود خارج نشود و اینک سیم های اضافی را طوری کوتاه کنید که حدود دو میلی متر از آن باقی بماند.در صورت نداشتن سیم چین می توانید موقتا از یک ناخن گیر بزرگ استفاده کنید.

۲- گرم کردن محل لحیم کاری:

نوک هویه را در محل لحیم کاری گذاشته ترتیبی بدهید که از یک طرف به دایره مسی که سیم قطعه از وسط آن بیرون آمده تکیه کند و از طرف دیگر با سیم قطعه مماس باشد. به این ترتیب به طور هم زمان هم دایره مسی محل لحیم کاری و هم سیم قطعه که از وسط آن بیرون آمده گرم می شوند و گرمای مناسب را برای اینکه بتوانند قلع ذوب شده را بپذیرند پیدا می کنند.

۳- گذاردن قلع در محل لحیم کاری:

چند لحظه پس از گذاشتن هویه سیم لحیم را نیز از طرف مقابل در محل لحیم کاری قرار داده به سمت نقطه ای که می خواهید در آنجا لحیم کاری کنید فشار دهید تا بتواند گرما را از محل لحیم کاری و نوک هویه جذب کرده و ذوب شود با ذوب شدن سیم لحیم، روغن موجود در مغز آن نیز ذوب شده در محل لحیم کاری جاری می شود و شرایط را برای یک لحیم کاری صحیح آماده می کند.

۴- پایان لحیم کاری:

حدود نیم سانتی متر از سیم لحیم که ذوب شده آن را عقب بکشید و چند لحظه بعد هویه را نیز از محل لحیم کاری دور کنید. اما چون چند ثانیه طول می کشد تا لحیم ذوب شده کامال سفت و جامد شود، بنابراین الزام است چند لحظه محل لحیم کاری را ثابت و بی حرکت نگه دارید. حداکثر زمان لحیم کاری روی فیبرهای مدار چاپی حدود ۲ تا ۳ ثانیه می باشد.

امیدواریم که آموزش لحیم کاری مفید و مورد استفاده باشد.

موضوعات مرتبط: تعمیرات الکترونیک برق

درباره

تعمیرات روزی حلال بیش از 25 سال مدیریت نمایندگی خدمات پس از فروش پارس الکتریک در مشهد. به حول و قوه الهی اگر بمیریم به مشتریان خود که به ما اعتماد کرده اند خیانت نخواهیم کرد. تعمیرات مجاز ال جی سامسونگ سونی و ایکس ویژن اصوال کاری ما بر پایه دانش فنی به روز -صداقت - امانت داری و کسب روزی حلال می باشد. منشور اخلاقی ما سود کمتر، مشتری بیشتر در این راستا️ دریافت کمترین هزینه تعمیر ️تعمیرات سریع و عدم نگهداری دستگاه ️پلمپ دستگاه چهار اختراع ثبت شده در ضمینه الکترونیک این نمایندگی بهره مندی از برگترین کارگاه تعمیرات به مساحت 130 متر حاشیه بلوار مدرس دو ماه ضمانت تعمیر 09366661792

درج دیدگاه