loading

در حال بارگزاری ...

معرفی انواع رله

معرفی انواع رله

تعریف رله: به دستگاهی اتلاق می شود که در اثر تغییر کمیت الکتریکی مثل ولت و جریان و یا کمیت فیزیکی مثل درجه حرارت و حرکت روغن تحریک شده و باعث به کار افتادن دستگاه های دیگر و در آخر قطع مدار به وسیله کلید قدرت یا دژنکتور می شود. در این مقاله به معرفی انواع رله می پردازیم.

رله فشار شکن:

این رله در ترانس های قدرت مورد استفاده قرار میگیرد و بر روی ترانس نصب میشود و برای هر ۱۰۰۰۰ گالن یک رله فشارشکن مورد استفاده قرار میگیرد . این رله زمانی درداخل ترانس عمل میکند که فشارروغن از حد مجاز بیشتر شود البته ظرفیت و قدرت ترانس هم بستگی دارد . در گذشته عملکرد این رله ها به گونه ای بوده است که یک صفحه دیافراگمی شکل رابین تانک اصلی و رله فشاری قرار می دادند و یک تیغه چاقویی شکل بر روی این دیافراگم قرار داشت که در اثر فشار زیاد و بالا آمدن صفحه دیافراگم و برخورد باتیغه چاقویی باعث پاره شدن صفحه دیافراگمی می شود و بخاطر همین فشارروغن با خارج شدن روغن از محل رله فشاری متعادل میگشت.

عیب بزرگ این رله ها این بود که اگر فشار متعادل میگشت. اما بخاطرداشتن یک منفذه خروج بر روی ترانس در اثر پاره شدن صفحه دیافراگمی تمامی روغن در کنسواتور و بوشینگ ها تا رسیدن به سطح رله کنسرواتور و بوشینگ ها تا رسیدن به سطح رله فشاری می بایسی تخلیه شود.

رله جانسون(johson relay):

در ترانس های قدرت دستگاهی وجود دارد که با کمک سیم پیچ فشارقوی ولتاژ فشارضعیف ترانسفورماتور را تنظیم مینمایید. این کار باعث می شود که ولتاژخروجی تقریبا ثابت باقی بماند و همچنین تغییرات ولتاژ طرف فشار قوی تاثیر مهمی بر روی ولتاژ مصرف کننده نگذارد. دستگاهی که وظیفه این کار را دارد تپ چنجرمی باشد این دستگاه درمحظفه جداگانه ای در داخل ترانسفورماتور قرار داشته باشد و به وسیله مایع مخصوص مانند روغن عایق کاری گردد.

در اثر هرگونه اتصال و یا عیبی بر روی این دستگاه مایع داخلی آن منبسط می شود و باعث خسارتی می گردد برای جلوگیری از این امر و حفاظت تپ چنجر از رله ای به نام جانسون استفاده می شود این رله ازطریق مجرایی بر بدنه تب چنجر نصب شده و به محض بروز هر گونه عیب یا اتصالی در محفظه داخلی دستگاه تحریک شده و باعث قطع سریع تب چنجر می شود.

رله درجه حرارت روغن(Oil Temperature Relay):

هر دستگاهی که با مایع مخصوصی مانند روغن خنک کاری شود مجهز به رله بوده که نشان دهنده درجه حرارت روغن مزبور می باشد. این رله ها بیش به صورت رله های پیچشی حرارتی بوده و بر روی ترانس های قدرت نصب می گردد. در بعضی از مدلهای این رله از کلید های الکتریکی کوچکی مانند کلید های جیوه ای استفاده شده است. کلید های نام برده شده در درجه حرارت مشخصی باعث تحریک مدار هشدار و در مواردی باعث قطع مدار ورودی و یا مدار برق مصرف کننده می شود. ممکن است همراه با عقربه نشان دهنده رله یک عقربه قرمز رنگی بکار رفته باشد . این عقربه از خود حرکتی نداشته و توسط عقربه اصلی رله حرکت نموده و مقدار ماکزیمم درجه حرارت مایع را نشان می دهد.

رله درجه حرارت سیم پیچ ها ( Winding Temperature Relay):

این رله برای مشخص نمودن درجه حرارت سیم پیچهای ترانس بکار می رود. معمولا از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت درست شبیه رله انعکاسی بوده و قسمت دوم شامل یک عدد ترانسفورماتور جریان و یک عدد عضو حرارتی میباشد. ترانسفورماتور جریان نام برده شده بر روی یکی از فازهای خروجی ترانسفورماتور قدرت (معمولا فاز وسط) نصب شده و متناسب با مقدار شدت جریان خروجی از ترانسفورماتور قدرت و متناسب با نسبت تبدیل آن، جریانی را به قسمت عضو حرارتی رله ارسال میکند . بنابراین رله مزبور علاوه بر اینکه تحت تاثیر قسمت انعکاسی قرار می گیرد،عضو حرارتی آن نیز گرم شده و همزمان انجام میگیرد. این دو قسمت باعث چرخش محوری در رله می شود.

چرخش محور مزبور در رله باعث عملکرد کلیدهای جیوه ای که بر روی آن قرار گرفته شده انجام میگیرد و می توان از این کلیدها برای مدارهای مختلف و درنهایت قطع برق ورودی ترانسفورماتور قدرت استفاده نمود. این رله دارای سه کلید جیوه ای بوده و این کلید ها با زاویه های متفاوتی بر روی محور گردان رله نصب شده اند. این امر باعث می شود در اثر چرخش محور رله کلیدها به ترتیب با فاصله زمانی خاصی متناسب با میزان درجه حرارت سیم پیچ ها عمل نماید. کلید جیوه ای اول برای تحریک مدار پنکه های خنک کننده ترانسفورماتورقدرت و کلید جیوه ای دوم برای تحریک مدار هشدار دهنده و درصورت زیاد شدن درجه حرارت سیم پیچ ها کلید سوم باعث قطع مدار می گردد.

موضوعات مرتبط: تعمیرات الکترونیک برق

اشتراک این مطلب
دارای برچسب :
درباره

تعمیرات روزی حلال به حول و قوه الهی با بیش از 30 سال مدیریت نمایندگی خدمات پس از فروش پارس الکتریک و مشتریانی که به ما اعتماد کرده اند در شهر مشهد مشغول به فعالیت در زمینه تعمیر لوازم صوتی و تصویری هستیم. تعمیرات مجاز 8 برند صوتی و تصویری: پارس الکتریک - ال جی - سامسونگ - سونی - ایکس ویژن - پاناسونیک - شارپ - هایسنس اصوال کاری ما بر پایه دانش فنی به روز - صداقت - امانت داری و کسب روزی حلال می باشد. منشور اخلاقی ما سود کمتر ، مشتری بیشتر. در این راستا️ دریافت کمترین هزینه. ️تعمیرات سریع و عدم نگهداری دستگاه . ضمانت تعمیر طولانی مدت. ️پلمپ دستگاه. همچنین این نمایندگی مفتخر به چهار اختراع ثبت شده در زمینه الکترونیک می باشد. بهره مندی از بزرگترین کارگاه تعمیرات در سه طبقه آدرس: بلوار مدرس، بین مدرس 3 و 5 پاساژ موبایل نگین - تعمیرات تلویزیون روزی حلال تلفن های تماس: 32234550 - 32213552 - 32233540-051 و 09366661792

درج دیدگاه